Jak jsem začal včelařit

Při ohledu se vše zdá teď být jasné. Už od dětství mě včely, včelstva, med, a vosk a vše další s včelami spojené fascinovalo, takže když už opadla povinnost o víkendech psát články a diplomové a dizertační práce, začal jsem včelařit. Zdál se to zpočátku jako šílený nápad: bydlím v Praze na Břevnově, uprostřed ochranného pásma včelího moru, a k tomu jsem o včelaření nevěděl vůbec nic. Nicméně zjistil jsem celkem záhy, že v Česku je celkem dost příležitostí se o včelaření dozvědět více.

Začal jsem jednodenním povídáním o netypických způsobech včelaření pořádaným Václavem Smolíkem v Berouně-Hostimi, Bylo to velmi zajímavé a jsem rád, že jsem si nahlédl i tuto alternativu, nicméně jsem měl a doteď mám pocit, že lidé měli dobré důvody, proč začali včelařit jinak, tedy nástavkově, a košnice a volnou stavbu opustili.

Zapsal jsem se tedy v červenci na letní školu včelaření v Myslíči u Benešova pořádanou PSNV. Daný prodloužený víkend byla tropická vedra a tak jsem byl moc rád, že jej trávím za Prahou pod stromem ve stínu a ne ve městě. Škola byla naprosto skvělá, ani chvíli jsem se nenudil, dozvěděl se neuvěřitelné množství informací, z nichž ta nejpodstatnější byla: včelaření je tak komplikovaná a krásná činnost, že je třeba s ním začít hned! Nemá smysl pouze teoretizovat …

A tak jsem asi dva dny po návratu ze školy pořídil včely. Nejdříve jsem se zaregistroval jako včelař v Hradišťku. To trvalo asi jen dva dny, protože paní mi ochotně poslala registrační číslo chovatele emailem. Pak následovalo zjištění, zda mohu převést včely do ochranného pásma včelího moru. Pár telefonátu na pražskou veterinu mě vedlo k uspokojivému zjištění, že to problém není. A nakonec jsem sehnal tři oddělky každý na 6 rámcích 39×24, jeden za 1700 korun.

Problém trochu byl, že až kousek od Opavy. Takže nastal problém, jak převést včely v autě v tropických vedrech s teplotou ve stínu stabilně kolem 35-40C. Kdyby jste někdy potkali v takovém vedru na dálnici u benzínky magora navlečeného v kalhotách, ponožkách a flísce, tak se podívejte do kufru jeho auta. Je dost možné, že veze včely, které chladí klimatizací, a nechce se u toho nachladit. Včely přežily a já taky. Po příjezdu ještě vyvstal problém, jak oddělky usadit do úlů, ale o tom bude další příspěvek.