Převedení rámků 39×24 na Langstroth 2/3

Zdá se, že v Česku si včelaři oblíbili různé druhy úlů. Každý má asi své pro a proti, ale já se rozhodl pro v zahraničí celkem standardní Langstroth s nízkými nástavky 2/3. Hlavním důvodem pro mě bylo a je, že pro tyto úly je snadné sehnat dodatečné vybavení jako jsou například stropní krmítka atp. Oceňuji také relativně menší hmotnost oproti u nás nejrozšířenější rámkové míře 39×24 (tj. Adamec). A nejen já – v budoucnu to jistě ocení i partnerka.

Nesehnal jsem ovšem oddělky přímo pro Langstroth rámky, takže nastal problém, jak kratší a hlubší Adamcovy rámky zavěsit do delších a “mělčejších” rámků Langstroth. Nejprve jsem prostor nástavku zkrátil dřevěnou lištou tvořící jakýsi most mezi dvěma okraji nástavku. Na tuto lištu, tedy jakýsi falešný konec nástavku, jsem plánoval zavěsit rámky oddělku. Pak jsem si ale uvědomil, že tohle nebude fungovat dobře, protože potom nebudu schopen zavěsit vedle Adamcových rámků nové rámky Langstroth, na které by se mělo včelstvo rozšířit.

IMG_0955 IMG_0956

Začal jsem tedy zvažovat několik dalších alternativ. První spočívá ve vyřezání plástů z původních rámků a následném přichycení do nových rámků pomocí gumiček. Včely si údajně všechno zpraví a gumičky vykoušou a vynesou. Tahle varianta mi ovšem přišla poněkud brutální. Druhá alternativa spočívá v namontování horní Langstroth loučky na původní rámek. Nakonec jsem zvolil tuto variantu.

Nejdříve jsem si předvrtal díry do nové horní loučky a zašrouboval do ní tři vruty. Pak jsem je, už ve včelách, došrouboval do horních louček původních rámků. Včely zvládaly vrtačku překvapivě klidně. Všechny spoje drží doteď. U jedné loučky došlo časem k sesuvu o asi 3 mm, ale včely vše šikovně zakitovaly propolisem, takže byť trochu našikmo, loučka stále drží.

Takto nastavených šest rámků oddělků jsem pak dal do horního ze dvou nástavků posazených na vysokém dnu. Zasahují tak trochu do spodního nástavku. Původně jsem doufal, že by stačilo jen vysoké dno a že bych rámky umístil do spodního nástavku a včely by se tak postupně přesunuly do horního nástavku. Nějak mi to ale nevyšlo a na některé nastavené rámky se tak prostě nevešly. Musel jsem je tedy dát všechny do horního nástavku a kolem nich jsem nahoře i dole umístil čtyři Langstroth rámky s mezistěnami. Skoro určitě to není ideální řešení, protože  tak vzniká zbytečně nevyplněný prostor pod plodištěm, ale na nic lepšího jsem nepřišel. Pokud včely zdárně přezimují, rád bych pak už Adamcovu míru úplně opustil.