Wesele

Jak już wiecie, bierzemy ślub i poprosiliśmy Was, żebyście się pofatygowali do Czech celem bycia świadkami i uczestnikami tej imprezy. Mamy nadzieję, że przyjedziecie, dlatego, żeby Wam to ułatwić, zamieszczamy wszystkie potrzebne informacje na tej stronie. Prosimy o przeczytanie (zwłaszcza, że na miejscu nie ma sygnału) i odpowiedź na kilka pytań natury organizacyjnej (formularz) do połowy czerwca.

feet

My

Czas i miejsce

Rytuał odbędzie się w miejscowości Svaty Jan pod Skalou (niedaleko Pragi) 30 lipca 2016r. około godziny 16.00. Kontynuacja, czyli potupajka – również tam, kilka schodów do góry.

Svatý Jan pod Skalou

miejsce – Svatý Jan pod Skalou

Mapa

Adres

Svatojánská kolej – vyšší odborná škola pedagogická
Svatý Jan pod Skalou 1
266 01  Svatý Jan pod Skalou
Czech Republic

Jak się tam dostać?

Bardzo łatwo, to naprawdę rzut beretem od Pragi. Możliwe opcje:

Pociągiem

Najpierw trzeba sie dostać na  prażski Dworzec Główny (Praha hlavní nádraží), a potem wsiąść do pociągu podmiejskiego S9 do Srbska (45 min, 54 CZK, odjazdy co pół godziny). Pociąg jedzie doliną/kanionem rzek Wełtawa i Berounka między pięknymi granitowymi skałami. Z punktu widzenia oferty widokowej – najlepsza opcja. Z Srbska mała przechadzka lasem do Svateho Jana (mapa) albo telefon do nas; odbierzemy autem.

Samolotem

Po wylądowaniu na lotnisku Václava Havla w Pradze, należy wsiąść do autobusu 100 i pojechac nim na przystanek Zličín. Stamtąd autobus 384 do miejscowości Svatý Jan pod Skalou (około godziny, 46 CZK). Zobacz: Komunikacja miejską poniżej.

Komunikacją miejską

Autobus 384 ze Zličína do Svateho Jana (około 40 min, 24 CZK). Pasujące Wam połączenie znajdziecie tutaj. Bilety można kupić  w automacie na przystanku lub u kierowcy (ale wtedy trzeba mieć przygotowaną sumę).

Samochodem

Najwygodniejsza opcja, ale uwaga na przebudowy autostrad! Mogą byc opóźnienia w ruchu. Z Ostravy należy dostać się na niesławną autostradę D1 i jechać w kierunku Pragi przez Olomouc i Brno. Przed Pragą zjechać na obwodnicę ( Pražský okruh), a następnie na autostradę D5 (kierunek Plzeň). Z D5 zjechać na zjeździe 10 do Loděnice/Karlštejn, potem skręcić w lewo na skrzyżowaniu. Kierować się na zachód, po dalszych ok. 500m znów skręcić w pierwszą w lewo do Svateho Jana.

Jeśli planujecie podróż samochodem, dajcie nam znać w formularzu, żebyśmy mogli zadbać o miejsca parkingowa dla wszystkich.

Zakwaterowanie

Możecie spać albo na miejscu (za darmo), albo zabukować na własną rękę pobyt w jednym z okolicznych hoteli. Svatojanská kolej, gdzie odbędzie sie impreza, jest akademikiem szkoły pedagogicznej mieszczącym się w byłym klasztorze. Wszystkim zaproszonym oferujemy pokój do spania – raczej podstawowo wyposażony i skromny, ale czysty. Łazienki i prysznice są na korytarzu. Nie jest to najwyższy możliwy standard, ale za to genius loci…  Inne możliwości:

Jedzenie

Podczas imprezy zatroszczymy się o bezmięsnych, ale poinformujcie prosimy o sobie w formularzu. Dla tych, którzy zdecydują się spać w akademiku, możemy zorganizować śniadanie (za darmo), ale również musimy wiedzieć wcześniej. Najbliższe restauracje to hotel Obecná škola w Svatým Janie (raczej tradycyjna czeska gospoda) lub “U Krobiana” ok 1km od Jana we wsi Hostim (ładny spacer przez las i dobre jedzenie – byliśmy i spróbowaliśmy) Jakieś 2km od Hostimi jest kilka rastauracji w Srbsku.

Dzieci

Zaprosiliśmy naprawdę sporo dzieci, więc planujemy im to również trochę zorganizować. Na sali będzie dziecięcy kącik, ale w bezpiecznej odległości od stołów i parkietu. Planujemy babysitting w postaci miejscowych studentek pedagogiki. Jeśli przybywacie samochodem i macie tę możliwość, będziemy wdzięczni za wytrzymałe zabawki do wypożyczenia.

Dress code, czyli w co się ubrać

Postanowilismy napisać coś o szatach, żeby nie było rozczarowań. Prosimy wszystkich gości o zapewnienie sobie wygody w kwestii ubioru, ponieważ: 1) możliwe że będzie bardzo gorąco, 2) to akademik, nie opera, 3) my sami pozostaniemy wierni swej stylistyce i postawimy na skromność i naturalność (jak na przykład tutaj:-)). Ale oczywiście, jeśli marzycie o założeniu wspaniałej sukni balowej, to jak najbardziej spełnijcie swoje marzenie, ważne jest to, co was uszczęśliwi.

Prezenty

Największym prezentem dla nas będzie Wasza obecność (naprawdę!). Jeśli nalegacie, docenimy każdy przejaw inwencji w postaci małego prezentu (uwaga: nie mamy gdzie przechowywać rzeczy o wielkiej kubaturze). Jeśli Wasza intuicja podpowiada Wam inaczej, banknoty i monety również nie zabierają dużo miejsca, a są zgrabnym prezentem 😉

Turystyka w okolicy

Svatý Jan leży w przepięknym obszarze chronionego krajobrazu Czeski Kras. To świetne miejsce na hiking, rowery i inne sporty. Ok 1-2 godziny piechotą stąd znajduje się jeden z najpiękniejszych czeskich zamków Karlštejn (zbudowany przez Karola IV jako letnia rezydencja i miejsce przechowywania klejnotów koronacyjnych). Inna ciekawa trasa to kanion rzeki Berounki z Srbska. Jeśli pogoda będzie sprzyjać można się wykąpać a byłym kamieniołomie Kosov w niewiarygodnie czystej wodzie (uwaga na raki!)

Za niewielką opłatą można również wynająć rower bezpośrednio  z akademika (ostatnie pytanie w formularzu – musimy wiedzieć do końda maja). No i oczywiście Praga jest pół godziny jazdy autem stąd, więc może również warto zajrzeć.

Kontakt

W przypadku palących pytań, na które nie znaleźliście odpowiedzi na stronie ani w formularzu, możecie je zadać na :

weronika.usarek@gmail.com

lub

+420799506346